V košíku máte 0 položek
Kosmetika a masáže
Produkty

Celulitida

Celulitida, lipohypertrofie, lipedém jsou víceméně různé názvy pro tzv. pomerančovou kůži. Je to problém 90% žen ve vyspělé společnosti. Za obezitu, jejíž léčba by měla být v rukou odborníků označujeme hodnoty BMI nad 30. Menší stupeň nadváhy, který ukazuje porušenou energetickou bilanci, může odstranit každý z nás. Většinou nacházíme prohřešky mezi energetickým příjmem a výdejem. V časných stádiích u každého můžeme doporučit léčbu úpravou stravovacího a pohybového režimu. V dalších doporučeních již vycházíme z podrobnější diagnostiky, která nám ukáže, zda se jedná o závažnější problém jako je porucha odtoku lymfy.


Celulitidu lze definovat jako poruchu mikrocirkulace krve a lymfy, která je způsobená nárůstem tukových buněk v podkoží s následnou změnou podkožního vaziva, která se zevně projevuje typickou nepravidelností kůže. Na vzniku se nestejnoměrně podílejí faktory genetické, hormonální, stav kůže, podkožního vaziva, svalová i tuková tkáň, metabolismus lipidů, cévní systém, lymfatický systém. Celý proces nastává nárůstem tukových buněk. Tomuto nárůstu pomáhají estrogeny, které zvětší prostupnost cévních stěn a uvolní podkožní vazivo. To je u žen, na rozdíl od mužů, kde kolagen tvoří poměrně pevnou příčnou mřížku, relativně volné podélně zakotvené, aby se kůže především v těhotenství mohla rozšířit. Nárůst adipocitů ovšem zhoršuje žilní a lymfatický odtok z lalůčků tukové tkáně, ve kterých se adipocity shlukují. Zhoršením odtoku se vytváří edém, který vede ke snížení okysličení tkáně. To je spolu se zvýšeným metabolismem estrogenu a uplatněním dalších patogenetických činitelů (kouření, nevhodná strava, snížení svalového tonusu) živnou půdou pro vznik volných radikálů a změn, což může vyvolat ireversibilní(nevratný) poškození pojivové tkáně a její fibrózní přestavbu s přerušením metabolických drah. Tuková tkáň v postižené oblasti reaguje jen jako "samonasávací houba". Toto stadium často vidíme u gynoidních obezit, kdy tato postižená tkáň nereaguje na jakýkoli redukční režim.


Rizika celulitidy
- v počátečních stadiích nejsou závažná. Dále se pak může jednat o gynoidní nadváhu, kterou je třeba dále rozlišit od lipedému, lymfedému a flebolymedému. Celulitida doprovázená bolestmi dolních končetin může být předzvěstí žilní insuficience(nedostatečnosti). Spojená s únavou může být včasným symptomem při hypofunkci štítné žlázy. S poruchou imunitního systému bývá součástí chronického únavového symptomu.


Prevence celulitidy
- je totožná se zásadami prevence ostatních civilizačních onemocnění-zdravá strava-pestrost, vyváženost,střídmost, pitný režim, pohyb, lymfodrenáže-mají obrovský regenerační efekt-lze aplikovat také v rámci redukce stresu.


Celulitida postihuje především boky, stehna a hýždě. Lehká celulitida je viditelná pouze tehdy, když stisknete kůži mezi prsty. Při 2.stupni už vidíte pomerančovou kůži když stojíte, ovšem jakmile si lehnete, zmizí. Znamená to,že u lehké celulitidy ještě nevznikl zánět. Třetí stupeň, což je střední celulitida je pomerančová kůže viditelná i když ležíte. V ohnisku se nahromadilo velké množství tekutiny, někdy jsou oslabené i krevní vlásečnice a kůže je chladnější.


Co celulitidu podporuje:

 1. špatné stravovací návyky(cukr, dorty, čokolády, uzeniny, chipsy, instantní a konzervované potraviny, bílé pečivo, majonézy, tučná masa a omáčky, přílišné solení), nedostatečný příjem vhodných tekutin.
 2. Kouření, pití kávy a alkoholu
 3. Nedostatek pohybu
 4. Stres
 5. Nadváha
 6. Těsné oblečení


Co pomáhá v boji proti celulitidě
V tomto celoživotním boji nelze spoléhat na jednu zbraň, naopak je třeba využít všechny zbraně:

 • Zdravý stravovací režim s preferováním zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a pečiva, luštěnin a nízkotučných mas a mléčných výrobků.
 • Dodržování optimálního pitného režimu, což představuje vypít 2-3 litry čisté vody bez bublinek a bylinných neslazených čajů a navíc něco ovocných a zeleninových šťáv.
 • Pohyb v jakékoli formě. Lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxiny. Nemá však svou vlastní pumpu jako krevní oběh(srdce), proto musíme lymfu v těle rozproudit.
 • Lymfu rozproudíme také masážemi-nejlépe masírovat celé tělo speciálním kartáčem na tělo nebo speciální sisalovou rukavicí ráno a večer.
 • Střídavé sprchování teplou a studenou vodou (60-80 sekund se sprchujte teplou vodou a 20 sekund studenou vodou).
 • Odborně prováděná lymfodrenáž a masáž proti celulitidě, případně další procedury jako teplé zábaly.


Podle stupně celulitidy by mělo být alespoň 2x ročně aplikováno 10 kúr za sebou.


Triky proti celulitidě
Jablko, brambory, brokolice,ale také vhodné oblečení mohou ovlivnit stav vaší pokožky.Nepřehánějte to s užíváním léků. Dobře si rozmyslete každou spolknutou pilulku. I ta nejnevinnější tabletka proti bolesti hlavy dopraví do vašeho organismu velké množství toxických látek, s nimiž se tělo musí nějak vypořádat.


Vyhýbejte se stresu
Stres je proti vám. V jeho důsledku jsou totiž svaly napjaté a strnulé a brání proudění krve, takže je omezen odvod toxických látek z tkání pod kůží.

 

 

Proklik na kurzy
KOSMETIKA - MASÁŽE©2012
Nový Web s.r.o.